Spiga

ASP.NET MVC 1.0 ve Örnek Projeler

ASP.NET MVC 1.0 bugün itibariyle yayınlandı.Kurulum dosyasını buradan indirebilirisiniz.

Ekim ayında ilk betası yayınlanan ürün ASP.NET dünyasına getireceği yeni yaklaşımla uzun zamandır bekleniyordu.Ocak ayında yayınla RC1 ile beraber de örnek projeler yayınlanmaya başladı.

Scothh Guthrie'nin blogunda yayınladığı ve NerdDinner projesini anlatan ebook konuyla ilgilenenler için oldukça güzel bir kaynak.

Ayrıca open source mvc projelerine aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.
The open source projects on asp.net mvc
ASP.NET MVC Sample ApplicationsCETURK Yazılım Seminerleri

Bugüne kadar gerçekleştirdiği bir çok etkinlikle üyelerimize ve bilişim sektörünün gelişmesine katkıda bulunan CETURK etkinliklerine devam ediyor.

22 Kasım Cumartesi günü "CETURK Yazılım Seminerleri" etkinliği düzenleniyor. IBM'de gerçekleşecek seminerde ORM ve Hibernate, Web 2.0 ve IBM Yaklaşım ve Kurumsal Servis Odaklı Mimari (Enterprise SOA) seminerleri verilecek.

Etkinliğimize katılım her zamanki gibi ücretsiz olacaktır. Etkinliğe katılan 5 kişiye Pusula Yayıncılıktan kitap hediye ediyoruz. Sizi de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Ayrintılı Bilgi ve Kayıt

Yeni .Net Logosu

Service Packlerden, yeni özelliklerden sonra .net de değişiklık sırası 8 yıllık logoya geldi.Yeni logo PDC 2008 etkinliğinde duyurulacak.Yeni logoyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.


Not:Engellemeye rağmen bloga devam :)

SQL 2008 Open Table

Sql 2008 deki değişikliklerden biri de tabloya sağ tıkladığımızda karşımıza çıkan "open table" seçeneğinin gitmiş olması.Open table yerine ise artık "Edit Top 200 Rows" seçeneği var.Peki 200 den fazla kaydımız olan tablolar için ne yapacağız.Bunun için Tools > Options > SQL Server Object Explorer adımlarını izleyerek gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Bu menüden hem Edit Top hem de Select Top seçenekleri için istediğimiz değerleri girebiliriz.VS 2008 SP1 Yükleme Hatası


Visual Studio 2008 SP1'i yüklerken benim gibi yandaki sevimsiz hata ekranıyla karşılaşmamışsınızdır umarım.

Log fileda

vs90sp1\VC_IA64Runtime.exe - Exe installer's log file/hint (%temp%\dd_VC_IA64Runtime*.txt|%temp%\..\dd_VC_IA64Runtime*.txt) does not exist or is invalid

hatasıyla karşılaşanlar için çözüm oldukça basit aslında.

dd_dotnetfx35error.txt dosyasına baktığınızda ise "Microsoft .NET Framework 2.0SP1 (CBS). MSI" ile ilgili bir hata veriyor ama framework 2.0 SP1 i kurmak fayda etmiyor.

Gelelim çözüme öncelikle VS2008-PatchRemovalTool-x86 dosyasını çalıştırıp patchleri temizleyip sp kurulumunu tekrar denediğimde aynı hatayı aldım.Ancak Windows Update'i çalıştırıp güncellemeleri yükledikten sonra ise sorun çözüldü ve yükleme tamamlandı.

Bu arada benimki Windows Update servisi kapalı olanlar servisi açmayı unutmasınlar.Servis açık olsaydı belki de bunların hiçbirine gerek kalmayabilirdi:)

Stackoverflow Aramızda


Joel on Software den tanıdığımız Joel Spolsky ve Coding Horror dan tanıdığımız Jeff Atwood'un birlikte kurdukları Stackoverflow bugün itibariyle beta sürümüyle yayına geçti.

Stackoverflow yazılım geliştiriciler için bir soru cevap sitesi.Bu yazı yazarken şimdiden 8,937 soru siteye girilmiş durumdaydı ve beta versiyon için oldukça yoğun bir kullanımı gösteriyor.Ayrıca bu sorulardan sadece 58 i cevaplanmamış durumda.Bu da paylaşımın ne kadar üst düzeyde olduğuna bir işaret.

Siteye girilen sorulara verilen tagler sayesinde istediğiniz konu hakkındaki sorulara kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.Stackoverflow'un bir diğer güzel tarafı ise OpenID'i desteklemesi ve üyelik gerektirmemesi.

Stackoverflow'un bir de blogu var.Blog üzerinde sitenin bu zamana kadar olan tüm gelişimini görebilirsiniz.Logo seçiminden, sunucu tercihine kadar her türlü bilgi var.

Bizi kısa sürede google arama sonuçları arasında boğulmaktan kurtarıp tek siteye bağlayabilcekmiş gibi görünen bu site kurucularına sanırım bir teşekkür borçluyuz:)

Visual Studio 2008 ve .Net Framework 3.5 SP1


Sql Server 2008 in ardından VS 2008 ve .NET Framework service packleri yayınlandı ve VS 2008 e Sql Server 2008 desteği de sağlanmış oldu.

ADO.Net tarafında da önemli yenilikler var.
Entity Framework, Entity Designer, ADO.NET Data Services bundan sonra daha sık duyacağımız kavramlar.

SP'ler ile gelen diğer yenilikler ise

 • MVC Preview Release #3
 • ASP.NET Extensions/Dynamic Data Preview
 • VC 2008 Feature Pack
 • VB PowerPack Controls (2.0 & 3.0)
 • Expression Studio 2 (RTM)
 • XSLT Profiler
 • VSTA 2.0 SDK
 • Visual Studio 2008 SDK

 • Aşağıdaki linklerden kurumları yapabilirsiniz.

  Visual Studio 2008 SP1
  .NET Framework 3.5 SP1